Cross Country Statistics

 

2019 Cross Country Statistics

SCHEDULE/RESULTS

MEN

WOMEN

North Dakota

North Dakota

North Dakota State

North Dakota State

Oral Roberts

Omaha

Purdue Fort Wayne

Oral Roberts

South Dakota

 Purdue Fort Wayne

South Dakota State

South Dakota

 Western Illinois

South Dakota State

 

Western Illinois

 

TEAM STATISTICS

MEN

WOMEN

North Dakota

North Dakota

North Dakota State

North Dakota State

Oral Roberts

Omaha

Purdue Fort Wayne

Oral Roberts

South Dakota

Purdue Fort Wayne

South Dakota State

South Dakota

 Western Illinois

South Dakota State

 

Western Illinois

 

 


 

MEN’S TOP TIMES (6k)

Rk.

Time

Name

School

Date

Meet

1.

18:18.1  Micah Mather SDSU 8/30 NDSU Bison Open

2.

18:24.8 Ben Olson SDSU 8/30 NDSU Bison Open

3.

18:34.5 Alex Bartholomay NDSU 8/30 NDSU Bison Open

4.

18:36.1 Gabe Peters SDSU 8/30 NDSU Bison Open

5.

18:36.8 Tom Breuckman SDSU 8/30 NDSU Bison Open

6.

18:43.0 Tim Heikkila NDSU 8/30 NDSU Bison Open

7.

18:44.8 Joseph Minor-Williams SDSU 8/30 NDSU Bison Open

8.

18:46.5 Lukas Nelson SDSU 8/30 NDSU Bison Open

9.

18:49.7 Joe Rush SDSU 8/30 NDSU Bison Open

10.

18:50.0 Clayton Whitehead

USD

8/30 NDSU Bison Open

 

MEN’S TOP TIMES (8k) 

Rk.

Time

Name

School

Date

Meet

1.

 24:32.8  Joseph Minor-Williams  SDSU  10/19  Under Armour Pre-National Invite

2.

 24:43.6  Joseph Minor-Williams  SDSU  11/2  Summit League Championships

3.

 24:46.5  Micah Mather  SDSU  11/2  Summit League Championships

 4.

 24:49.5  Micah Mather  SDSU  10/19  Under Armour Pre-National Invite

5.

 24:50.1  Merga Gemeda  USD  10/19  Bradley Pink Classic

6.

 24:51.5  Lukas Nelson  SDSU  11/2  Summit League Championships

7.

 24:57.0  Clayton Whitehead  USD  10/19  Bradley Pink Classic

8.

 24:57.1  Chase Cayo  SDSU  11/2  Summit League Championships

9.

 24:57.4  Thomas Breuckman  SDSU  10/19  Under Armour Pre-National Invite

10.

 25:01.1  Chase Cayo  SDSU  10/19  Under Armour Pre-National Invite
 

 

WOMEN’S TOP TIMES (5k)

Rk.

Time

Name

School

Date

Meet

1.

16:45.5* Abby Ripperda USD 10/5 Chile Pepper Festival

2.

16:48.0^ Kelby Anderson NDSU 10/19 Ron Pynn Classic

3.

17:06.31 Emily Johnson OMAHA 9/6 Augustana Twilight

4.

17:16.6 Abby Ripperda USD 9/21 Woody Greeno Invitational

5.

17:36.8 Kianna Stewart USD 10/5 Chile Pepper Festival

6.

17:46.3 Nicole Beebe WIU 9/20 Bradley Intercollegiate

7.

17:47.91 Laura Nelson USD 9/6 Augustana Twilight  

8.

17:50.75 Maddie Lavin USD 9/6 Augustana Twilight  

9.

17:56.8 Jonna Bart USD 10/5 Chile Pepper Festival

10.

17:59.3 Melina Kuerschner NDSU 10/19 Ron Pynn Classic

 *Second-fastest time in league history

^Third-fastest time in league history

WOMEN’S TOP TIMES (6k)

Rk.

Time

Name

School

Date

Meet

1. 20:35.1* Kelby Anderson NDSU 11/2 Summit League Championships
2. 20:43.3 Kelby Anderson NDSU 11/15 NCAA Midwest Regionals
3. 20:49.9 Abby Ripperda USD 10/19 Bradley Pink Classic
4. 20:52.1 Anna Donnay SDSU 10/19 Under-Armour Pre-Nationals
5. 20:52.5 Abby Ripperda USD 11/15 NCAA Midwest Regionals
6. 20:57.1 Anna Donnay SDSU 11/15 NCAA Midwest Regionals
7. 21:02.3 Anna Donnay SDSU 11/2 Summit League Championships
8. 21:03.7 Kelby Anderson NDSU 9/28 Roy Griak Invitational
9. 21:12.9 Emily Johnson OMAHA 10/19 Bradley Pink Classic
10. 21:19.2 Emily Johnson OMAHA 11/2 Summit League Championships

 *10th-fastest time in league history


 

Archived Statistics

2018: HTML
2017: HTML
2016:
HTML
2015:
HTML
2014:
PDF
2013:
PDF
2012:
PDF
2011:
PDF
2010:
PDF