2019 Cross Country Schedule

Date Teams/Event Time Score Links
Fri., Aug. 30 at North Dakota State Bison @ Bison Open (Fargo, N.D.) 5:45 p.m.
  at Western Illinois Leathernecks @ WIU Early Bird (Macomb, Ill.) 5 p.m.
  at North Dakota Fighting Hawks @ North Dakota State Open (Fargo, N.D.) 5 p.m.
  at South Dakota Coyotes @ NDSU Bison Open (Fargo, N.D.) 5:45 p.m.
  at Purdue Fort Wayne Mastodons @ Mel Brodt Collegiate Opener (Bowling Green, Ohio) 5:30 p.m.
  at North Dakota Fighting Hawks @ NDSU Bison Open (Fargo, N.D.) 5 p.m.
  at South Dakota State Jackrabbits @ Bison Open (Fargo, N.D.) 6 p.m.
Sat., Aug. 31 at Oral Roberts Golden Eagles @ Bob Timmons Classic (Lawrence, Kan.)
Fri., Sep. 06 at Omaha Mavericks @ Augustana Twilight (Sioux Falls, S.D.) 8:30 p.m.
  at Western Illinois Leathernecks @ NIU Huskie Challenge 5:30 p.m.
  at South Dakota Coyotes @ Augustana Twilight (Sioux Falls, S.D.) 8:30 p.m.
Sat., Sep. 07 at Oral Roberts Golden Eagles @ UCA Cross Country Challenge (Conway, Ark.)
Fri., Sep. 13 at North Dakota State Bison @ SDSU Classic (Brookings, S.D.) TBA
  at North Dakota Fighting Hawks @ South Dakota State Classic (Brookings, S.D.) 6 p.m.
  at Purdue Fort Wayne Mastodons @ Rumble in the Fort (Fort Wayne, Ind.) 3 p.m.
  at North Dakota Fighting Hawks @ SDSU Classic (Brookings, S.D.) 6 p.m.
  at South Dakota State Jackrabbits @ SDSU Classic (Brookings, S.D.) 6:35 p.m.
Fri., Sep. 20 at Western Illinois Leathernecks @ Bradley Intercollegiate (Peoria, Ill.) 5 p.m.
Sat., Sep. 21 at Omaha Mavericks @ Greeno/Dirksen Invite (Lincoln, Neb.) 10 a.m.
  at South Dakota Coyotes @ Woody Greeno Invitational (Lincoln, Neb.) 10 a.m.
  at Oral Roberts Golden Eagles @ Missouri Southern Stampede (Joplin, Mo.)
Sat., Sep. 28 at North Dakota State Bison @ Roy Griak Invitational (Falcon Heights, Minn.) TBA
  at North Dakota Fighting Hawks @ Roy Griak Invitational (Minneapolis, Minn.) 9:30 a.m.
  at Purdue Fort Wayne Mastodons @ Loyola Lakefront Invitational (Chicago, Ill.) 10:50 a.m.
  at North Dakota Fighting Hawks @ Roy Griak Invitational (Falcon Heights, Minn.) 9:30 a.m.
  at South Dakota State Jackrabbits @ Roy Griak Invitational (Falcon Heights, Minn.) 11:10 a.m.
Fri., Oct. 04 at Omaha Mavericks @ Joe Piane Invitational (South Bend, Ind.) 2:15 p.m.
  at Purdue Fort Wayne Mastodons @ Joe Paine Invitational (South Bend, Ind.) 2:30 p.m.
Sat., Oct. 05 at South Dakota Coyotes @ Chile Pepper Festival (Fayetteville, Ark.) 9 a.m.
  at Oral Roberts Golden Eagles @ Rim Rock Farm Collegiate Classic (Lawrence, Kan.)
  at South Dakota State Jackrabbits @ Briar Cliff Invitational (Sioux City, S.D.) 10:50 a.m.
Fri., Oct. 18 at Omaha Mavericks @ Bradley Pink Classic (Peoria, Ill.) 3:15 p.m.
  at South Dakota Coyotes @ Bradley Pink Classic (Peoria, Ill.) 3:30 p.m.
Sat., Oct. 19 at North Dakota State Bison @ UND Ron Pynn Classic (Grand Forks, N.D.) TBA
  at Western Illinois Leathernecks @ Indiana State Pre-National Meet (Terre Haute, Ind.) 11 a.m.
  at North Dakota Fighting Hawks @ Ron Pynn Classic (Grand Forks, N.D.)
  at Purdue Fort Wayne Mastodons @ Evansville Invitational (Evensville, Ind.)
  at North Dakota Fighting Hawks @ Ron Pynn Classic (Grand Forks, N.D.)
  at Oral Roberts Golden Eagles @ Little Rock Open (Little Rock, Ark.)
  at South Dakota State Jackrabbits @ Pre-National Invitational (Terre Haute, Ind.) 11:35 a.m.
  at South Dakota State Jackrabbits @ Ron Pynn Classic (Grand Forks, N.D.) 12:30 p.m.
Fri., Oct. 25 at Western Illinois Leathernecks @ Leatherneck Open (Macomb, Ill.) 4:30 p.m.
Sat., Nov. 02 at Men's Summit League Championships (Fargo, N.D.) @ The 2019 Summit League Cross Country Championships (Fargo, N.D.) 1 p.m.
  at Women's Summit League Championships (Fargo, N.D.) 2 p.m.
Fri., Nov. 15 at NCAA Midwest Regional (Stillwater, Okla.) @ NCAA Midwest Regional (Stillwater, Okla.)
  at NCAA Great Lakes Regional (Madison, Wis.)